Categorie

Istoria Schitului Icoana Veche

Publicat

Schitul Icoana Veche apartine de Manastirea Neamt. Si-a luat numele dupa icoana Maicii Domnului de la Manastirea Neamt, care, in 1821, a fost ascunsa de calugari, din calea turcilor, in Muntele Rusu. Pe locul unde au fost ascunse in pamant "Sfanta Icoana a Maicii Domnului" impreuna cu alte odoare si documente, in anul 1854 s-a ridicat un cerdac (chiosc), avand obloanele pictate cu icoane, iar in mijloc a fost pusa o cruce de aproximativ 3 metri pe care s-a prins o copie a icoanei Maicii Domnului din Manastirea Neamt si o candela. Asa a capatat locul acela numele "la Icoana". In 1942 se incepe constructia unei biserici cu hramul "Schimbarea la Fata", afectata insa de niste alunecari de teren in anul 1940. In anul 2012 s-a pus piatra de temelie pentru noua biserică.

Citește alte articole despre: